An object moves in one dimensional motion with constant acceleration a = 5 m/s^2. At time t = 0 s, the object is at x0 = 2.7 m and has an initial velocity of v0 = 4.3 m/s. How far will the object move before it achieves a velocity of v = 6.4 m/s?
Your answer should be accurate to the nearest 0.1 m.

Respuesta :

Answer:

x = 5 m  ;approximate

Explanation:

Kinematic equation for the object

Because the object moves with uniformly accelerated motion we apply the following equation:

[tex](v_{f})^{2}  =(v_{o})^{2}  + 2*a*d[/tex]

[tex]v_{f}[/tex] : final speed ( m/s)

[tex]v_{o}[/tex] : initial speed ( m/s)

a: acceleration: ( m/s²)

d : distance (m)

Initial Conditions:

t₀=0 , x₀= 2.7 m, v₀= 4.3 m/s

x₀= inicial position

Final  Conditions:

a=  5 m/s² , vf= 6.4 m/s

Calculation of the distance traveled by the object in final condition

We apply the formula (1)

[tex](v_{f})^{2} = (v_{o} )^{2} +2*a*d[/tex]

[tex]d = \frac{6.4^{2}- 4.3^{2} }{2*5}[/tex]

d= 2.247 m

Calculation of the final position : [tex]x_{f}[/tex]

[tex]x_{f} =x_{o} +d[/tex]

[tex]x_{f} = 2.7 m + 2.247 m[/tex]

[tex]x_{f}  =4.947 m[/tex]

[tex]x_{f} = 5m[/tex]  : approximate

ACCESS MORE
EDU ACCESS