Answer:
E = 7.334 KeV
Explanation:
given,
initial energy = 60 keV
Δ x = 30 cm
[tex]E = E_0e^{-\mu \Delta x}[/tex]
μ(for soft tissue) = 0.7 cm⁻¹ (taken from table)
[tex]E = E_0e^{-0.7\times 20}[/tex]
E = 60 × 0.1224
E = 7.334 KeV
energy of x-ray photon after travelling through 30 cm soft tissue in body is E = 7.334 KeV