Answer:
0.68 m/s²
Explanation:
Given:
Mass of the dog, m = 25 kg
Tension in the rope = 10 N
Force applied by the girl on the dog = 7 N
Now,
since the boy is pulling the dog and the girl is pushing the dog
Thus,
The net force on the dog = 10 N + 7 N = 17 N
also,
Net force on the dog = Mass × Acceleration
thus,
25 kg × Acceleration = 17 N
or
Acceleration = [tex]\frac{\textup{17 N}}{\textup{25 kg}}[/tex]
or
Acceleration = 0.68 m/s²