contestada

Calculate the velocity of a car (in m/s) that starts from rest and accelerates at 5 m/s^2 for 6 seconds.

Respuesta :

Answer:

The final velocity of the car is 30 m/s.

Explanation:

Given that,

Initial speed of the car, u = 0

Acceleration of the car, [tex]a=5\ m/s^2[/tex]

Time taken, t = 6 s

Let v is the final velocity of the car. It can be calculated using first equation of kinematics as :

[tex]v=u+at[/tex]

[tex]v=at[/tex]

[tex]v=5\ m/s^2\times 6\ s[/tex]

v = 30 m/s

So, the final velocity of the car is 30 m/s. Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS