Which solution below yields the lowest final concentration of a sodium hydroxide solution prepared by diluting 50.00 mL of concentrated NaOH (19.3 M) to each of the following volumes?

a. 1.15 L

b. No right answer.

c. 0.80 L

d. 1.33 L

e. 350.0 mL

Respuesta :

Answer:

The answer to your question is: letter D. 1.33 L

Explanation:

Data

V1 = 50 ml

C1 = 19.3

To solve this problem use the formula  C₁V₁ = C₂V₂

                            C2 = C1V1 / V2

C = concentration

V = volume

a) 1.15 L

                     C2 = (19.3)(50) / 1150

                      C2 = 0.84 M

b) No right answer

c) V2= 0.80 L

                     C2 = (19.3)(50) / 800

                     C2 = 1.2 M

d) V2 = 1.33 L

                        C2 = (19.3)(50) / 1330

                       C2 = 0.72 M

e) V2 = 350 ml

                         C2 = (19.3)(50) / 350

                         C2 = 2.75 M  

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico