One container of Tumsr costs 4.00 dollars. Each container has eighty 1.00 g tablets. Assume each Tumsr is 40.0 percent CaCO₃ by mass. Using only Tumsr, you are required to neutralize 0.500 L of 0.400 M HCl. How much does this cost? Assume you are able to purchase individual tablets. Express your answer in dollars.

Respuesta :

Answer:

1.25 dollars.

Explanation:

The balanced reaction will be

[tex]2 HCL+CaCO_3----------> CaCl_2+H_2O+CO_2[/tex]

mole ratio of [tex]CaCO_3[/tex] and HCl is 1 : 2

mole of HCl will be as

0.500 L HCl × 0.4 mol/L = 0.2 mol HCl

moles of [tex]CaCO_3[/tex] will be as

0.2 mole HCl × 1 mol [tex]CaCO_3/2[/tex] mol HCl = 0.1 mol [tex]CaCO_3[/tex]

mass of [tex]CaCO_3[/tex] will be calculated as :

0.1 mol [tex]CaCO_3[/tex] × 100.1 g / 1 mol [tex]CaCO_3[/tex] = 10.01 g [tex]CaCO_3[/tex]

Now 40.0% [tex]CaCO_3[/tex] = [tex]\frac{40}{100}[/tex] = 0.4 [tex]CaCO_3[/tex]

mass of [tex]CaCO_3[/tex] / (80 tablets × 1 g /tablets × 0.4 = number of containers

[tex]\frac{10.01}{32}[/tex] = 0.3128125 (number of containers)

Cost = number of containers × $4.00

        = 0.3128125 × 4.00

       =  $1.25

Cost would be $1.25.

Oseni

From the illustration, the total cost of Tumsr would be 1.25 dollars.

Stoichiometric calculation

From the equation of the reaction:

CaCO₃ + 2HCl -----------> CaCl2 + CO2 + H2O

Mole ratio of CaCO₃ and HCl = 1:2

Mole of 0.5 L, 0.4 M HCl = 0.5 x 0.4 = 0.2 moles.

Equivalent mole of CaCO₃ = 0.2/2 = 0.1 moles

Mass of 0.1 mole CaCO₃ = 0.1 x 100.09 = 10 grams

Each Tumsr contains 40% CaCO₃ by mass. Meaning that each contains 0.4 grams.

        10/0.4 = 25 Tumsr

A container of Tumsr containing 80 tablets costs 4.00 dollars, each tablet will then cost:

    4/80 = 0.05 dollars

25 Tumsr will then cost = 0.05 x 25 = 1.25 dollars

More on stoichiometric calculations can be found here: https://brainly.com/question/8062886

ACCESS MORE
EDU ACCESS