Answer:
$3.10 per gallon
Step-by-step explanation:
You are trying to find how many dollars per one gallon.
You divide $68.30 by 22 so you can get dollars per one gallon.
68.30 ÷ 22 = 3.10
Therefore it cost $3.10 per gallon you spend.
Don't forget to rate as Brainliest