An electric field is constant at every point on a square surface that is 0.80 m on a side. This field has a magnitude of 3.5 N/C and is oriented at an angle of 35° with respect to the surface, as the drawing shows. Calculate the electric flux ΦE passing through the surface.

Respuesta :

Answer:

[tex]\phi = 1.28 Nm^2/C[/tex]

Explanation:

As we know that electric flux is defined as

[tex]\phi = \vec E . \vec A[/tex]

now we have

[tex]A = L^2[/tex]

[tex]A = 0.80^2 = 0.64 m^2[/tex]

[tex]E = 3.5 N/C[/tex]

also we know that electric field makes and angle of 35 degree with surface

so angle made by electric field with Area vector is given as

[tex]\theta = 90 - 35 = 55[/tex]

[tex]\phi = EAcos\theta[/tex]

[tex]\phi = (3.5)(0.64)cos55[/tex]

[tex]\phi = 1.28 Nm^2/C[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS