Explanation:
The given data is as follows.
[tex]mass_{1}[/tex] = 5 g, [tex]Volume_{1}[/tex] = 1 L
[tex]mass_{2}[/tex] = 1 g, [tex]Volume_{1}[/tex] = ?
No. of moles of helium present in 5 g helium gas are as follows.
No. of moles = [tex]\frac{mass}{\text{molar mass}}[/tex]
= [tex]\frac{5 g}{4 g/mol}[/tex]
= 1.25 mol
No. of moles of helium present in 1 g helium gas are as follows.
No. of moles = [tex]\frac{mass}{\text{molar mass}}[/tex]
= [tex]\frac{1 g}{4 g/mol}[/tex]
= 0.25 mol
According to the ideal gas equation, PV = nRT. And, since temperature and pressure are held constant. Therefore,
[tex]\frac{V_{1}}{n_{1}} = \frac{V_{2}}{n_{2}}[/tex]
[tex]\frac{1 L}{1.25 mol} = \frac{V_{2}}{0.25 mol}[/tex]
[tex]V_{2}[/tex] = 0.2 L
Thus, we can conclude that the new volume of the balloon is 0.2 L.