Answer:
8,19 L
Explanation:
The combined gas law is a equation that can be used when the initial and final conditions -pressure,volume,amount of moles,temperature-, of a gas change during a process. It can be written:
[tex]\frac{P1V1}{n1T1}=\frac{P2V2}{n2T2}[/tex]
If the amount of the gas remains constant, then n1=n2 and we have:
[tex]\frac{P1V1}{T1}=\frac{P2V2}{T2}[/tex]
For the problem we have:
Note: When working with gases is important to use absolute temperature values (°K, °K=°C+273,15):
P1=1 atm, V1=2,5L, T1=25+273,15=298,15°K
P2=0,3 atm, V2=?, T2=20+273,15=293,15°K
[tex]V2=\frac{P1V1T2}{T1P2}=\frac{1atm*2,5L*293,15K}{298,15K*0,3atm}=8,19L[/tex]
The new volume of the balloon is 8,19 L.