Calculate the number of moles of a gas that is present in a 7.55 L container at 45°C, if the gas exerts a pressure of 725mm Hg. Enter your answer in the box provided. mol

Respuesta :

Answer: The number of moles of gas present is 0.276 moles

Explanation:

To calculate the number of moles of gas, we use the equation given by ideal gas:

PV = nRT

where,

P = Pressure of the gas = 725 mm Hg

V = Volume of the gas = 7.55 L

n = number of moles of gas = ?

R = Gas constant = [tex]62.3637\text{ L.mmHg }mol^{-1}K^{-1}[/tex]

T = Temperature of the gas = [tex]45^oC=(45+273)K=318K[/tex]

Putting values in above equation, we get:

[tex]725mmHg\times 7.55L=n\times 62.3637\text{ L.mmHg }mol^{-1}K^{-1}\times 318K\\\\n=0.276mol[/tex]

Hence, the number of moles of gas present is 0.276 moles

ACCESS MORE
EDU ACCESS