Answer: $120,000
Explanation:
Given that,
On June 30,
Subscription revenue collected = $240,000
Each subscriber will receive = magazine in each of the next 12 months
No. of months from July to December = 6
Here, company is using accrual method of accounting,
Amount of Subscription Revenue that has been earned by the end of December:
[tex]=\frac{Subscription\ Revenue}{12}\times No. of months[/tex]
[tex]=\frac{240,000}{12}\times6[/tex]
= $120,000