Calculate the freezing point of the solution.After mixing these 2 bottles together, set Kf of water = 1.86 ° C / m.
Bottle 1 contained 0.3 grams of glucose in 1000 grams of water.
The 2nd bottle contains 0.5 mol fructose in 1000 grams of water.

Respuesta :

Answer : The freezing point of solution is 273.467 K

Explanation : Given,

Mass of glucose (solute) = 0.3 g

Mass of water (solvent) = 1000 g = 1 kg

Moles of fructose (solute) = 0.5 mol

Mass of water (solvent) = 1000 g = 1 kg

Molar mass of glucose = 180 g/mole

First we have to calculate the moles of glucose.

[tex]\text{Moles of glucose}=\frac{\text{Mass of glucose}}{\text{Molar mass of glucose}}=\frac{0.3g}{180g/mole}=0.00167mole[/tex]

Now we have to calculate the total moles after mixing.

[tex]\text{Total moles}=\text{Moles of glucose}+\text{Moles of fructose}[/tex]

[tex]\text{Total moles}=0.00167+0.5=0.502moles[/tex]

Now we have to calculate the molality.

[tex]\text{Molality}=\frac{\text{Total moles}}{\text{Mass of water(solvent in kg)}}[/tex]

[tex]\text{Molality}=\frac{0.502mole}{(1+1)kg}=0.251mole/kg[/tex]

Now we have to calculate the freezing point of solution.

As we know that the depression in freezing point is a colligative property that means it depends on the amount of solute.

Formula used :  

[tex]\Delta T_f=K_f\times m[/tex]

[tex]T^o_f-T_f=K_f\times m[/tex]

where,

[tex]\Delta T_f[/tex] = change in freezing point

[tex]T_f^o[/tex] = temperature of pure water = [tex]0^oC[/tex]

[tex]T_f[/tex] = temperature of solution = ?

[tex]K_f[/tex] = freezing point constant of water = [tex]1.86^oC/m[/tex]

m = molality = 0.251 mole/kg

Now put all the given values in this formula, we get

[tex]0^oC-T_f=1.86^oC/m\times 0.251mole/kg[/tex]

[tex]T_f=-0.467^oC=273.467K[/tex]

conversion used : [tex]K=273+^oC[/tex]

Therefore, the freezing point of solution is 273.467 K

ACCESS MORE
EDU ACCESS