Respuesta :
Answer:
Force on superball will be [tex]=9.8222\times 10^{-4}N[/tex]
Explanation:
We have given mass of superball m = 52 gram = 0.052 kg
Velocity change from 20 m/sec downward to 14 m/sec upward
Let downward velocity is positive then upward velocity is negative
So downward velocity is + 20 m/sec and upward velocity is -14 m/sec
Time is given as 1800 sec
We know that acceleration is rate of change of velocity
So [tex]a=\frac{20-(-14)}{1800}=0.0188m/sec^2[/tex]
According to newton second law
Force = ma = 0.052×0.0188 [tex]=9.8222\times 10^{-4}N[/tex]
Answer:
0.982 N
Explanation:
mass of ball, m = 52 g = 0.052 kg
initial velocity, u = - 20 m/s (downward)
final velocity, v = 14 m/s (upward)
time of contact, t = 1.8 s
According to Newton's second law, the rate of change of momentum of the body is equal to the forced exerted on that body.
initial momentum , pi = mass x initial velocity = 0.052 x (-20) = - 1.04 kg m/s
final momentum, pf = mass x final velocity = 0.052 x 14 = 0.728 kg m/s
Change in momentum = final momentum - initial momentum
= 0.728 - (- 1.04)= 1.768 kg m/s
So, force = change in momentum / time
Force = 1.768 / 1.8 = 0.982 N