Answer:
Torque at input shaft will be 176.8695 N-m
Explanation:
We have given input power [tex]P_{IN}=42.6KW=42.6\times 10^3W[/tex]
Angular speed = 2300 rpm
For converting rpm to rad/sec we have multiply with [tex]\frac{2\pi }{60}[/tex]
So [tex]2300rpm=\frac{2300\times 2\pi }{60}=240.855rad/sec[/tex]
We have to find torque
We know that power is given by [tex]P=\tau \omega[/tex], here [tex]\tau[/tex] is torque and [tex]\omega[/tex] is angular speed
So [tex]42.6\times 10^3=\tau \times 240.855[/tex]
[tex]\tau =176.8695N-m[/tex]
So torque at input shaft will be 176.8695 N-m