Respuesta :
Answer with explanation:
Given : A truck rental company rents a moving truck for one day by charging $ 34 plus $ 0.06 per mile.
i.e. Cost (in dollars) = 34 + 0.06 × No. of miles driven
Let x be the number of miles driven then the cost ( in dollars) of renting the truck is given by :-
[tex]C=34+0.06x[/tex]
Hence, the linear equation that relates the cost C, in dollars, of renting the truck to the number x of miles driven : [tex]C=34+0.06x[/tex]
At x= 176
[tex]C=34+0.06(176)=34+10.56=44.56[/tex]
Hence, the cost of renting the truck if the truck is driven 179 miles = $44.56
At x= 368
[tex]C=34+0.06(368)=34+22.08=56.08[/tex]
Hence, the cost of renting the truck if the truck is driven 368 miles = $56.08