Answer:
14.3 km
Explanation:
We motion of the car consists is split in two parts:
- A first motion 12 km north
- A second motion 7.8 km west
The two motions are in directions perpendicular to each other: this means that we can find the magnitude of the net displacement by using Pythagorean's theorem, therefore:
[tex]d=\sqrt{d_1^2+d_2^2}[/tex]
where
[tex]d_1 = 12 km[/tex]
[tex]d_2 = 7.8 km[/tex]
Substituting, we find
[tex]d=\sqrt{12^2+7.8^2}=14.3 km[/tex]