The total distance of a race is 18.9 km.
a. If volunteers set up a water station every 0.7 km, including one at the finish line, how many stations will they have?
b. If volunteers set up a first aid station every 0.9 km, including one at the finish line, how many stations will they have?

Respuesta :

Answer:

a) 27 stations

b) 21 stations

Step-by-step explanation:

If n = number of stations

a) n = 18.9Km / (0.7Km/station) = 27 stations

b) n = 18.9Km / (0.9Km/station) = 21 stations

Answer:

a. 27 stations.

b. 21 stations.

Step-by-step explanation:

a. Given total distance:

[tex]d_{total}=18.9\ km[/tex]

According to the exercise it will be a water station every 0.7 kilometers (at the finish line will be a water station too).

Therefore, in order to calculate the number of stations  they will have, you need to divide the total distance by 0.7 kilometers. Then:

[tex]stations=\frac{18.9\ kilometers }{0.7\ kilometers }\\\\stations=27[/tex]

 b. Since they set up a first aid station every 0.9 kilometers, including one at the finish line, you need to divide the total distance by 0.9 kilometers in order to find the number of stations they will have

[tex]stations=\frac{18.9\ kilometers }{0.9\ kilometers }\\\\stations=21[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS