Answer:
(a) Money spend on each pack will be $0.8
(b) Money send on each pack will be $0.2
Step-by-step explanation:
We have given that Greg spent $4 on 5 packs of spot card
(a) We have to find how much Greg spend on each pack
Cost of each pack will be [tex]=\frac{4}{5}=$0.8[/tex]
(b) In this case it is said that Greg spent half of money
So money spent by Greg [tex]=\frac{4}{2}=$2[/tex]
And he bought twice of pack than earlier
So number of packs he bought [tex]=5\times 2=10[/tex]
So money spend on each pack will be equal to [tex]=\frac{2}{10}=$0.2[/tex]