Instructions for a chemical procedure state to mix salt, baking soda, and water in a 20:15:10 ratio by mass. How many grams of water would be required to make a mixture that contains 24 grams of baking soda?

Answer:
16 g of water.
Step-by-step explanation:
salt : baking soda : water = 20 : 15 : 10
If we have 24 g of baking soda that is 24/15 = 8/5 times of 15.
So by proportion the amount of water would be 10 * 8/5 = 16 grams.
The mass of water in the mixture is 16 gm
When a number is divisible by another number then they can be written in the form of ratio p :q , When two ratios are equal they are said to be in proportion.
It is given that
salt, baking soda, and water in a 20:15:10 ratio by mass are mixed
mixture contains 24 grams of baking soda
Mass of Water = ?
Baking Soda : Water = 15 : 10
Let the mass of water is x
then the ratio is 24 : x
As both these ratios are equal
15 : 10 = 24 : x
15 / 10 = 24 / x
x = 24 * 10 / 15
x = 16 gm
Therefore the mass of water in the mixture is 16 gm.
To know more about Ratio and Proportion
https://brainly.com/question/26974513
#SPJ2