Respuesta :
Answer:
5.648 N/C
Explanation:
Given:
q₁ = 60 pC/m² = 60 × 10⁻¹² C/m²
q₂ = -80 pC/m² = - 80 × 10⁻¹² C/m²
Now,
Electric field is given as:
E = [tex]\frac{\textup{q}}{2\epsilon_0}[/tex]
ε₀ = Permittivity of Free Space
thus, due to charge q₁
E₁ = [tex]\frac{60\times10^{-12}}{2\times8.85\times10^{-12}}[/tex]
or
E₁ = 3.389 N/C
and, due to charge q₂
E₂ = [tex]\frac{-80\times10^{-12}}{2\times8.85\times10^{-12}}[/tex]
or
E₂ = 4.519 N/C
Now,
The resultant electric field = [tex]\sqrt{E_1^2+E_2^2}[/tex]
or
The resultant electric field = [tex]\sqrt{3.389^2+4.519^2}[/tex]
or
The resultant electric field = [tex]\sqrt{11.485321+20.421361}[/tex]
or
The resultant electric field = 5.648 N/C
Answer:
E = 5.65 N/C
Explanation:
Given data:
Charge density [tex]\sigma_1 = +60 pC/m^2[/tex]
[tex]\sigma_2 = -80pC/m^2[/tex]
charge density [tex]\sigma_1 creates the electric field E_x = \frac{\sigma_1}{x}[/tex]
And A charge density [tex]\sigma_2[/tex] creates the electric field [tex]E_y = \frac{\sigma_1}{y}[/tex]
The electric field at point (x,y) is
[tex]E = E_y + E_x[/tex]
[tex]=\frac{\sigma_2}{y} e_y + E_x = \frac{\sigma_1}{x}e_x[/tex]
where [tex]e_y and e_x[/tex] are vectors
After solving we get
[tex]E = \sqrt{(\frac{\sigma_1}{y})^2+(\frac{\sigma_1}{y})^2}[/tex]
[tex]E = \sqrt{(\frac{60\TIMES 10^{-12}}{2\times 8.85\times 10^{-12}})^2+(\frac{80\times 10^{-12}}{2\times 8.85\times 10^{-12}})^2}[/tex]
E = 5.65 N/C