Answer:
A) degree of operating leverage 4
B) 224,000
Explanation:
A) degree of operating leverage:
[tex]\frac{contribution}{profit}[/tex]
contribution per ticket:
100 sales price - 20 variable cost = 80 contribution per ticket
8,000 x 80 = 640,000 total contribution
profit: 640,000 - 480,000 = 160,000
[tex]\frac{640,000}{160,000}[/tex]
degree of operating leverage: 4
and increase in sales has a multipler effect of 4
B)
Operating income if sales increase by 10%:
8,000 tickets + 10% = 8,800 tickets
8,800 x 80 = 704,000 total contribution
fixed cost (480,000)
income: 224,000
using degree of operating leverage:
160,000 x (1 + 0.1 x 4) = 160,000 x 1.4 = 224,000