contestada

A 200 turn circular loop of radius 65 cm is lying flat on the ground with a current of 85 A circulating counterclockwise (when viewed from above) in a location where the Earth’s field is pointed north, but at an angle 45.0° below the horizontal and with a strength of 6.15 × 10-5 T . What is the magnitude of the torque on the loop, in N⋅m?

Respuesta :

Answer:

torque on the loop is 0.9812 Nm

Explanation:

given,

circular loop of 200 turns

radius = 65 cm

current in the loop = 85 A

Earth field is pointed north, but at an angle 45.0°

B = 6.15 × 10⁻⁵ T

torque on the loop = ?

using formula

[tex]\tau = NIABsin\theta[/tex]

[tex]\tau =200\times 85 \times \pi (0.65^2) \times 6.15\times 10^{-5}sin 45^0[/tex]

[tex]\tau = 0.9812 N.m [/tex]

hence, torque on the loop is 0.9812 Nm

ACCESS MORE
EDU ACCESS