Answer:
The real rate of return on this investment is 3.65%
Explanation:
For computing the real rate of return, we have to compute the nominal rate of return as it is not given in the question.
The formula to compute nominal rate of return is shown below:
= (Sale price - purchase price) + coupon ÷ (purchase price)
= ($994.20 - $987.50) + $56 ÷ ($987.50)
= ($62.70) ÷ ($987.50)
= 6.35%
The coupon = $1,000 × 5.6 = $56
Now we have to apply the formula for computing the real rate of return which is shown below:
Real rate of return = {( 1 + nominal rate of return) ÷ ( 1+ inflation rate)} - 1
= {(1 + 6.35%) ÷ ( 1 + 2.6%) - 1
= 1.0365 - 1
= 3.65%