Respuesta :

Answer:

The answer to your question is: 4.5 %

Explanation:

0.126 moles of AgNO3

mass percent = ?

mass of water = 475 g

Formula

               weight percent = weight of solute / weight of solution x 100

Weight of solute

 MW AgNO3 = 108 + 14 + (16 x 3)

                      = 108 + 14 + 48

                     = 170 g

                        170 g of AgNO3 -------------------  1 mol

                        x                         ---------------------  0.126 moles

                        x = (0.126 x 170) / 1  = 21.42 g of AgNO3

Weight percent = 21.42/475 x 100

                          = 4.5 %

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico