Answer:
9.1 minutes.
Step-by-step explanation:
Let t represent time taken to fill the tank.
We have been given that a cold water faucet can fill a sink in 12 min, so the part of sink filed in 1 minute would be [tex]\frac{1}{12}[/tex].
The hot-water faucet can fill it in 15 min, so the part of sink filed in 1 minute would be [tex]\frac{1}{15}[/tex].
The drain can empty the sink in 25 min, so the part of drain emptied in 1 minute would be [tex]\frac{1}{25}[/tex].
The part of 1 full tank filled in t minutes, when both faucets are on and the drain is open would be:
[tex](\frac{1}{12}+\frac{1}{15}-\frac{1}{25})t=1[/tex]
Make a common denominator:
[tex](\frac{1*25}{12*25}+\frac{1*20}{15*20}-\frac{1*12}{25*12})t=1[/tex]
[tex](\frac{25}{300}+\frac{20}{300}-\frac{12}{300})t=1[/tex]
[tex](\frac{25+20-12}{300})t=1[/tex]
[tex]\frac{33}{300}t=1[/tex]
[tex]\frac{11}{100}t=1[/tex]
[tex]\frac{100}{11}\times \frac{11}{100}t=\frac{100}{11}\times1[/tex]
[tex]t=\frac{100}{11}[/tex]
[tex]t=9.0909[/tex]
[tex]t\approx 9.1[/tex]
Therefore, it will take 9.1 minutes to fill the sink.