Respuesta :
Answer:
The variable rate is 0.4 $/machine-hour.
The equation fot the utility bill is [tex]C(M)=0.4*M+2180[/tex].
If Matt anticipates using 1200 machine hours in January, his utility bill will be $ 2660.
Explanation:
We have two points in the year that will let us calculate the fixed utility cost and the variable utility cost.
We will end up with a equation of a line, like this
[tex]C(M)=v*M+F[/tex]
Where C (M) is the total utility cost, v is the variable utility cost per machine hour, M are the machines running hours and F is the fixed utility cost.
We have two unknowns and two equations, so it can be solved.
First we can substract the two bills (the highest and the lowest) and equal that to the equation of the line we described
[tex](2700-2500)=C(1300)-C(800)=(v*1300+F)-(v*800+F)\\\\200=v*1300+F-v*800-F=500*v\\\\v=200/500=0.4[/tex]
The variable rate is 0.4 $/machine-hour.
Then we can replace v in one of the equations
[tex]2500=C(800)=0.4*800+F\\\\2500=320+F\\\\F=2500-320=2180[/tex]
The fixed utility cost are 2180 $/month.
The equation fot the utility bill is [tex]C(M)=0.4*M+2180[/tex].
If Matt anticipates using 1200 machine hours in January, his utility bill will be $ 2660.
[tex]C(1200)=0.4*1200+2180=480+2180=2660[/tex]
The correct calculated answers are:
1. The variable rate per machine-hours is $0.4,
2. The utility bill's equation is [tex]\text{C(M)}=0.4\times M +2,180[/tex]
3. If Matt expects to utilize 1,200 machine hours in January, Then his utility bill would be $2,660.
What is the variable cost?
A variable cost is a continuous cost that varies in weight according to aspects like sales revenue and output. Variable costs contain labor, raw materials, and distribution costs.
Computation of the above points:
The calculation of fixed utility cost and the variable utility cost.
The question of the line is ended by [tex]C(M)= v\times M+F[/tex].
Where,
C (M) =The total utility cost,
v = The variable utility cost per machine hour,
M = The machines running hours and
F = The fixed utility cost.
First, deduct the two bills (the highest and the lowest) and equal that to the equation of the line we described:
[tex]=(\$2,700+\$2,500)=C(1,300)-C(800)=(v\times 1,300+F)-(v\times800+F)\\\\v=\dfrac{200}{500}\\\\v=0.4[/tex]
Therefore, The variable rate is $0.4 per machine hour.
Then, put the value of v in the equation, we have:
[tex]\$2,500=C(800)=0.4\times800+F\\\$2,500=320+F\\F=\$2,180[/tex]
Therefore, the fixed utility cost per month is $2,180.
Then, The utility bill's equation is:
[tex]\text{C(M)}=0.4\times M +2,180[/tex]
The utility bill would be:
[tex]C(1,200)= 0.4\yimes 1,200+2,180\\=480+2,180\\=2,660[/tex]
Therefore, the utility bill will be $2,660, if Matt expects to use 1,200 machine hours in January.
Learn more about the variable cost, refer to:
https://brainly.com/question/1494274