Answer:
16.35%
Step-by-step explanation:
We want probability, x less than 2, which means, we need:
P (x < 2)
First we need to convert x into z-score by using formula:
[tex]z=\frac{x-\mu}{\sigma}[/tex]
Where [tex]\mu[/tex] is the mean = 15.45, and
[tex]\sigma[/tex] is the std. deviation = 13.70
Plugging these into the formula, we have:
[tex]z=\frac{x-\mu}{\sigma}\\z=\frac{2-15.45}{13.70}\\z=-0.9817[/tex]
So now we have to find:
P (z < -0.9817 ) = 0.1635 [ from z table attached ] [ this is 16.35%]