Answer:
Manufacturing overhead= $9,800
Explanation:
Giving the following information:
Beginning raw materials inventory $ 6,000
Indirect materials cost 2,000
Indirect labor cost 5,000
Maintenance of factory equipment 2,800
Direct labor cost 7,000
Manufacturing overhead= indirect materials + indirect labor + Maintenance of factory equipment
Manufacturing overhead= 2000 + 5000 + 2800= $9,800