Answer:
(a) The probability of having exactly four arrivals during a particular hour is 0.1754.
(b) The probability that at least 3 people arriving during a particular hour is 0.7350.
(c) The expected arrivals in a 45 minute period (0.75 hours) is 3.75 arrivals.
Step-by-step explanation:
(a) If the arrivals can be modeled by a Poisson process, with λ = 5/hr, the probability of having exactly four arrivals during a particular hour is:
[tex]P(X=4)=\frac{\lambda^{X}*e^{-\lambda} }{X!} =\frac{5^{4}*e^{-5} }{4!}=\frac{625*0.006737947}{24} =\frac{4.211}{24}=0.1754[/tex]
The probability of having exactly four arrivals during a particular hour is 0.1754.
(b) The probability that at least 3 people arriving during a particular hour can be written as
[tex]P(X>3)=1-P(X\leq3)=1- (P(0)+P(1)+P(2)+P(3))[/tex]
Using
[tex]P(X)=\frac{\lambda^{X}*e^{-\lambda} }{X!} [/tex]
We get
[tex]P(X>3)=1-P(X\leq3)=1- (P(0)+P(1)+P(2)+P(3))\\P(X>3)=1-(0.0067+ 0.0337+ 0.0842 + 0.1404 )\\P(X>3)=1-0.2650=0.7350\\[/tex]
The probability that at least 3 people arriving during a particular hour is 0.7350.
(c) The expected arrivals in a 45 minute period (0.75 hours) is
[tex]EV=\lambda*t=5*0.75=3.75[/tex]