Respuesta :
Answer:
15 m
Explanation:
Pressure = 1.5 times atmospheric pressure
Atmospheric pressure = 1.01 x 10^5 Pa
So, Pressure, P = 1.5 x 1.01 x 10^5 = 1.515 x 10^5 Pa
Diameter = 8.2 mm
radius = 8.2 /2 = 4.1 mm = 4.1 x 10^-3 m
density, d = 1.03 x 10^3 kg/m^3
Pressure = h x d x g
Where, h is the depth, d be the density of sea water and g be the acceleration due to gravity
1.515 x 10^5 = h x 1.03 x 10^3 x 9.8
h = 15 m
Thus, you can go upto depth of 15 m for the safe diving.
Answer:
Depth will be 15 m
Explanation:
We have given pressure is 1.5 times of atmospheric pressure
We know that atmospheric pressure is [tex]1.01\times 10^5Pa[/tex]
So pressure will be [tex]P=1.5\times 1.01\times 10^5=1.515\times 10^5Pa[/tex]
Density of sea water [tex]\rho =1.03\times 10^3kg/m^3[/tex]
We have to find the depth of sea that is height h
We know that pressure is given by
[tex]P=h\rho g[/tex]
So [tex]1.515\times 10^5=h\times 1.03\times 10^3\times 9.8[/tex]
h = 15 m
So depth will be 15 m