Nerve impulses in a human body travel at a speed of about 100 m/s. Suppose a man accidentally stubs his toe. About how much time does it take the nerve impulse to travel from the foot to the brain (in s)? Assume the man is 1.80 m tall and the nerve impulse travels at uniform speed.

Respuesta :

Answer:

t = 0.018 s  

Explanation:

given,

nerve impulse in human body travel at a speed of  = 100 m/s

height of the man = 1.80 m

time taken by the impulse to travel from foot to brain = ?

distance = speed × time                      

1.80 = 100 × t                                              

t =[tex]\dfrac{1.80}{100}[/tex]                                    

t = 0.018 s                            

hence, the time taken by the nerve to reach brain from toe is 0.018 s

ACCESS MORE
EDU ACCESS