Answer:
Standard cost= $23
Explanation:
Giving the following information:
Production of M requires 2 pounds of material P, costing $4 per pound
0.5 hour of direct labor costing, $10 per hour.
The variable overhead rate is $8 per direct labor hour, and the fixed overhead rate is $12 per direct labor hour.
Standard cost= direct material + direct labor + total manufactuing overhead
Standard cost= 2*$4 + 0.5*10 + (0.5*8 + 0.5*12)= $23