Answer:1.37
Explanation:
Given
Man run along the side walk and take 2.1 s
While walking in the opposite direction it takes 13.2 s
Let the speed of man and sidewalk be [tex]v & v_s[/tex]
Let the distance between two points be x
[tex]x=(v+v_s)2.1 ------1[/tex]
[tex]x=(v-v_s)13.2-----2[/tex]
From 1 & 2 we can get
[tex]2.1v+2.1v_s=13.2v-13.2v_s[/tex]
[tex]15.3v_s=11.1v[/tex]
[tex]\frac{v}{v_s}=\frac{15.3}{11.1}=1.37[/tex]