At one point in a pipeline, the water speed is 1.8 m/s, and the gauge pressure is 51500 Pa. Find the gauge pressure (in Pa) at a second point in the line 11.5 m lower than the first if the pipe diameter at the second point is twice that at the first. Use a density of water 1000 kg/m3.

Respuesta :

Answer:

pressure in the second point is P₂ = 165833.75 Pa

Explanation:

given,

water speed = 1.8 m/s

gauge pressure(P₁) = 51500 Pa

gauge pressure at another point (P₂) = ?

distance of the point at 11.5 m

density of the water = 1000 kg/m³

diameter of the second pipe  is double than first.

A₁ V₁ = A₂ V₂

π r² ×  1.8 = π × (2r)² ×  V₂

V₂ = 0.45 m/s

now, gauge pressure at P₂

[tex]P_2 = P_1 + \dfrac{1}{2}\rho (v_1^2-v_2^2) + \rho g h[/tex]

[tex]P_2 = 51500 + 0.5 \times 1000\times(1.8^2-0.45^2)+ 1000\times 9.81\times 11.5[/tex]

P₂ = 165833.75 Pa

pressure in the second point is P₂ = 165833.75 Pa

ACCESS MORE
EDU ACCESS