Answer:8.968 N-m
Explanation:
Given
Length of arm=0.152 m
Downward force=118 N
angle made by arm with vertical[tex]=30^{\circ}[/tex]
Force can be divided into two components
It's sin component will contribute towards torque while cos component will not contibute
[tex]Torque =Fsin30\times L[/tex]
[tex]T=118\times sin30\times 0.152[/tex]
T=8.968 N-m