Answer:
Electric flux in a) , b) and c) is same which is 0.373 × 10 ⁶ N m²/C
Explanation:
given,
surface charge (q) = 3.3 × 10⁻⁶ C
to calculate electric flux = ?
a) radius = 0.76 m
area of sphere = 4 π r²
electric flux = [tex]\dfrac{q}{\varepsilon}[/tex]
[tex]\varepsilon = 8.85 \times 10^{-12} C^2/Nm^2[/tex]
electric flux = [tex]\dfrac{3.3 \times 10^{-6}}{8.85 \times 10^{-12} }[/tex]
flux = 0.373 × 10 ⁶ N m²/C
electric flux in the other two cases will also be same as electric flux is independent of area
so, Electric flux in a) , b) and c) is same which is 0.373 × 10 ⁶ N m²/C