Respuesta :

Neetoo

Answer:

1.115 Kg of HF needed to react with UO₂.

Explanation:

Given data:

Mass of UO₂ = 3.76 Kg   (3.76× 1000 = 3760 g)

Mass of HF = ?

Solution:

First of all we will write the balance chemical equation.

UO₂(g) + 4HF(g) → UF₄ (g) + 2H₂O(l)

Now we will calculate the number of moles of UO₂.

Number of moles = mass / molar mass

Molar mass of UO₂ = 270.03 g/mol

Number of moles = 3760 g / 270.03 g/mol = 13.9244 mol

Now we will compare the moles of HF and UO₂ from balance chemical equation.

                   UO₂    :    HF

                    1         :     4

              13.9244    :    4×13.9244 = 55.7 mol

Mass of HF = number of moles × molar mass

Mass of HF = 55.7 mol × 20.01 g/mol

Mass of HF = 1114.56 g

In kilogram:

1114.56 / 1000 = 1.115 Kg

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico