A tennis ball is dropped from 1.13 m above the
ground. It rebounds to a height of 0.876 m.
With what velocity does it hit the ground?
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2. (Let
down be negative.)
Answer in units of m/s.

Respuesta :

Answer:

-4.71 m/s

Explanation:

Given:

y₀ = 1.13 m

y = 0 m

v₀ = 0 m/s

a = -9.8 m/s²

Find: v

v² = v₀² + 2a (y − y₀)

v² = (0 m/s)² + 2(-9.8 m/s²) (0 m − 1.13 m)

v = -4.71 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico