dljf dljf 19-05-2016 Mathematics contestada Question: Michelle is making goodie bags for Christmas filled with chocolate and candy. Chocolates cost $2.50 per lb and candy cost $3.00 per lb. Michelle spent a total of $40 on 20 lbs of candy. How much of each kind of candy did she purchase ?