Kelli by several pairs of jeans for $29.99 each, and a blouse for $25. Gina shops at a different store and buys several pairs of jeans for $23.99 and a blouse for $37.00. Write and equation to compare kelli's Purchase to Gina's purchase.

Respuesta :

Answer:

$29.99·X+$25<$23·X+$37

Step-by-step explanation:

Kelli=X·$29.99+$25·1=54.99---> 1 jean and the blouse

Gina=X·$23+$37·1=$60----> 1 jean and the blouse

There is a problem with this problem. it doesnt say if gina bought more or if kelly bought more so saying that they bought the exact same pairs of jean it would be an inequation=

$29.99·X+$25<$23·X+$37---> One spent more than the other one

ACCESS MORE