contestada

Math Graded Assignment Unit Test, Part 2 Equations
(Score for Question 3: ___ of 5 points)
juations
3 below.
ue date
5. At a bargain store, Tanya bought 3 items that each cost the same amount.
Tony bought 5 items that each cost the same amount, but each was $1.50
less than the items that Tanya bought. Both Tanya and Tony paid the same
amount of money. What was the individual cost of each person's items?
15 poin
1: _O
(a)Write an equation. Let x represent the cost of one of Tanya's items.
3-1.50=
en that
(b)Solve the equation. Show your work.
(c)Check your solution. Show your work.
(d) State the solution in complete sentences.
Answer:(a)

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

It is 3/4hour before closing time at the grocery store. It takes about 1/8 hour for Jane to find one item on her shopping list. How many items can she find it before the store closes?

A. create a model or written explanation of the situation

B. find the solution explain what you did

C. State the solution as a full sentence

ACCESS MORE