Answer:
$ 290,000
Explanation:
$ 120,000 Land cost
Expenses
$ 6,000 Subdividing
$ 36,000 Roads and Utilities
$ 2,000 Taxes
$ 44,000 Total
Interest
$ 10,000 2018
$ 6,000 2019
$ 16.000 Total
Cost of Each Lot
$ 120,000 Land cost
$ 44,000 Total Expenses
$ 16,000 Interest *
$ 180,000 Total Cost
$ 6,000 Each ( $ 180,000 / 30 units ) *
Quantity sold: 30
$ 6,000 Cost per unit
Sales
10 x $ 35,000 = $ 350,000
Income Statement
Sales $ 350,000
Cost $ (60,000) ( = $ 6,000 x 10 units ) *
Gain $ 290,000 *
* Includes financing costs