Zion100
contestada

Bone-shaped treats are 5 for $3.50 at Shelley’s store and Sarah wants to buy 12. She set up and solved this proportion to find how much they would cost. Describe her error and find the correct solution.

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

Sample response: Sarah multiplied the denominator by the denominator and the numerator by the numerator instead of finding the cross products. The equation should be 5x = 42, so the cost should be $8.40.

Answer:

The total cost will be $8.4

Step-by-step explanation:

To get this response we have to get the price for 1 treat.  

If 5 are $3.50 ,  each one will be Px=$3.50/5. We divide the price of 5 by the quantity

Px=0.7

If we need the price of 12 treats

The total cost will be 0.7 x 12 = $8.4

ACCESS MORE