Answer: 0.27 loaves per dollar
Explanation:
Output = 1,800 loaves per month
Employees are paid = $8.00 per hour
Constant utility cost per month = $800
Per loaf ingredient cost = $0.40
Ingredient cost = $0.40 × 1800
= $720
Wages for 640 work hours per month = $8 × 640
= $5120
Total cost = utility cost per month + Wages for 640 hours + Ingredient cost
= $800 + $5120 + $720
= $6,640
current multi-factor productivity for 640 work hours per month:
[tex]= \frac{O/p}{I/p(cost)}[/tex]
[tex]= \frac{1,800}{6,640)}[/tex]
= 0.27 loaves per dollar
Where,
O/p - output
I/p - Input