Tea costs $4.48 for 8 ounces. What is the cost per one ounce?
Question 1 options:
$1.79 per ounce
$0.56 per ounce
$35.84 per ounce
$0.056 per ounce
Question 2 (2 points)
Jaziah bought 6 1/2 pounds of bananas for $5.20. What is the cost per pound of bananas?
Question 2 options:
$0.08 per pound of bananas
$0.88 per pound of bananas
$0.80 per pound of bananas
$0.89 per pound of bananas
Question 3 (2 points)
The values in the table show the relationship between times measured in seconds and distances measured in meters.
Seconds (x) Meters (y)
5 20
10 40
15 60
20 80
What is the constant of proportionality that relates meters (y) to seconds (x)?
Question 3 options:
4 meters per second
5 meters per second
1/4 meters per second
1/5 meters per second
Question 4 (2 points)
A bakery uses a muffin recipe that uses 1/2 cup of milk for every batch of 12 muffins. Based on the recipe, how many muffins can you make with 1 cup of milk?
Question 4 options:
6
12
18
24
Question 5 (2 points)
The table shows a proportional relationship between the number of pounds of grapes purchased and the total cost of the grapes.
Number of pounds Total cost
4 $2.76
7 $4.83
9 $6.21
12 $ 8.28
What is the cost per pound?
Question 5 options:
$1.45 per pound
$0.69 per pound
$0.069 per pound
$1.44 per pound
Question 6 (2 points)
Seth's family plans to drive 240 miles to their vacation spot. They would like to complete the drive in 5 hours. What speed, in miles per hour, will they have to drive to make the trip in the desired amount of time?
Question 6 options:
60 miles per hour
0.023 miles per hour
48 miles per hour
4 miles per hour
Question 7 (2 points)
A nine kilogram bag of animal feed costs $45.45. What is the unit price per kilogram?
Question 7 options:
$5.50 per kilogram
$5.05 per kilogram
$10.10 per 2 kilograms
$10.01 per kilogram