Tea costs $4.48 for 8 ounces. What is the cost per one ounce?

Question 1 options:

$1.79 per ounce


$0.56 per ounce


$35.84 per ounce


$0.056 per ounce

Question 2 (2 points)
Jaziah bought 6 1/2 pounds of bananas for $5.20. What is the cost per pound of bananas?

Question 2 options:

$0.08 per pound of bananas


$0.88 per pound of bananas


$0.80 per pound of bananas


$0.89 per pound of bananas

Question 3 (2 points)
The values in the table show the relationship between times measured in seconds and distances measured in meters.

Seconds (x) Meters (y)

5 20

10 40

15 60

20 80

What is the constant of proportionality that relates meters (y) to seconds (x)?

Question 3 options:

4 meters per second


5 meters per second


1/4 meters per second


1/5 meters per second

Question 4 (2 points)
A bakery uses a muffin recipe that uses 1/2 cup of milk for every batch of 12 muffins. Based on the recipe, how many muffins can you make with 1 cup of milk?

Question 4 options:

6


12


18


24

Question 5 (2 points)
The table shows a proportional relationship between the number of pounds of grapes purchased and the total cost of the grapes.

Number of pounds Total cost

4 $2.76

7 $4.83

9 $6.21

12 $ 8.28

What is the cost per pound?

Question 5 options:

$1.45 per pound


$0.69 per pound


$0.069 per pound


$1.44 per pound

Question 6 (2 points)
Seth's family plans to drive 240 miles to their vacation spot. They would like to complete the drive in 5 hours. What speed, in miles per hour, will they have to drive to make the trip in the desired amount of time?

Question 6 options:

60 miles per hour


0.023 miles per hour


48 miles per hour


4 miles per hour

Question 7 (2 points)
A nine kilogram bag of animal feed costs $45.45. What is the unit price per kilogram?

Question 7 options:

$5.50 per kilogram


$5.05 per kilogram


$10.10 per 2 kilograms


$10.01 per kilogram