Respuesta :
Answer:
selling price: 312.90
Explanation:
We will calculate the unit cost:
which is the sum of materials, labor and overhead.
labor: 1,330
direct materials: 665
For the fixed overhead we must determinate the overhead rate:
[tex]\frac{Cost\: Of \:Manufacturing \:Overhead}{Cost \:Driver}= Overhead \:Rate[/tex]
we distribute the cost among the cost driver which is machine hours:
156,000 / 31,200 = 5
5 fixed + 3 variable = 8 predetermined overhead rate
Now, we apply this to the job machine hours:
job machine hours 30
overhead: machine hours x predetermined rate = 30 x 8 = 240
total cost 1,330 + 665 + 240 overhead = 2,235
now we are able to solve for unit cost: total cost / units:
2,235 / 10 = 223.5
Last step, the selling price:
Selling price: 40% over product cost:
selling price: cost + 40% cost = 1.40cost
223.5 x 1.4 = 312.9
Answer:
The selling is $312.9 per unit.
Explanation:
We have the total production cost for Job T687 is equal to: Manufacturing overhead + Direct Labor + Direct material
We have:
* Manufacturing overhead = Fixed manufacturing overhead allocated to Job T687 + Variable Overhead of T687;
in which: Fixed manufacturing overhead = Predetermine allocated rate * actual machine hours run for the job = (156,000/31,200) * 30 = $150
Variable manufacturing overhead = Variable manufacturing overhead per machine-hour * actual machine hours run for the job = 3 * 30 = $90
* Direct labor is given at $1,330; Direct material is given at $665.
=> Total production cost for Job T687 = 150 + 90 + 1,330 + 665 = $2,235
=> Production cost per unit in the job = 2,235/10 = $223.5
=> Selling price per unit = Production cost per unit * (1 + mark-up) = 223.5 * 1.4 = $312.9.
So, the answer is $312.9.