brookedan6 brookedan6 18-09-2019 Mathematics contestada Oatmeal cookies cost 45 cents and fig bars cost 30 cents each. The class spent $7.35. How many oatmeal cookies did they buy if they purchased 7 more fig bars than oatmeal cookies?