Respuesta :

Answer: One 16 Ounce Can

Step-by-step explanation:

There are 32 ounces in a quart. In this example we are given a 16 Ounce can. That means two cans equal one quart.

$1.34 × 2 = $2.68

Two 16-quarts ($2.68) is less than One quart can ($3.49) of vegetable soup

32 ounces = 1 quart

16 ounces cans × 2 = 32 ounces ($1.34 × 2 = $2.68)

$2.68 < $3.49

One quart vegetable soup costs more  than one 16 ounces can.

What is Unitary method?

It is a method where we find the value of a single unit from the value of multiple units and the value of multiple units from the value of a single unit.

Steps to Use Unitary Method

First, let us make a note of the information we have. There are 5 ice-creams. 5 ice-creams cost $125.

Step 1: Let’s find the cost of 1 ice cream. In order to do that, divide the total cost of ice-creams by the total number of ice-creams. The cost of 1 ice-cream = Total cost of ice-creams/Total number of ice-creams = 125/5 = 25. Therefore, the cost of 1 ice cream is $25.

Step 2: To find the cost of 3 ice-creams, multiply the cost of 1 ice cream by the number of ice-creams. The cost of 3 ice-creams is cost of 1 ice-cream × number of ice-creams = 25 × 3 = $75. Finally, we have the cost of 3 ice-creams i.e. $75.

Given:

One 16 ounces can = costs $1.34.

One quart of vegetable = costs $3.49.

As,

1 quart = 32 ounces

So,

$1.34 × 2 = $2.68

Hence, One quart vegetable soup costs more  than one 16 ounces can.

Learn more about unitary method here:

https://brainly.com/question/22056199

#SPJ5

ACCESS MORE