Answer: (a) Total manufacturing cost = $43,400
(b) Unit product cost = $31
Explanation:
Given that,
Overhead cost to jobs = 116% of direct labor cost
= 116% of $10,600
= $12,296
Direct materials cost = $20,504
Direct labor cost = $10,600
Units Produced = 1,400
(a) Total manufacturing cost = sum of direct labor cost+ direct material cost+ overheads
= $10,600 + $20,504 + $12,296
= $43,400
(b) Unit product cost = [tex]\frac{Total\ manufacturing\ cost}{No.\ of\ units\ produced}[/tex]
= [tex]\frac{43,400}{1,400}[/tex]
= $31